NAZWA SZKOLENIA: Budżetowanie na podstawie danych historycznych. Praktyczne przykłady, dopasowane narzędzia.
OPIS SZKOLENIA – AGENDA TEKSTOWA
W trakcie szkolenia uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez przygotowany Case Study powstały na bazie doświadczeń wdrożeniowych konsultantów odpowiedzialnych za przygotowanie sprawnych systemów do budżetowania w przedsiębiorstwach o szerokich oraz zróżnicowanych profilach działalności. W trakcie szkolenia przede wszystkim skupimy się na możliwości wykorzystania danych historycznych celem utworzenia realnego planu na kolejny okres.
Pierwszym, a zarazem kluczowym punktem dotyczącym budżetowania na podstawie danych historycznych jest pozyskanie tych danych. W trakcie szkolenia zostaną zaprezentowane podstawowe schematy przepływu informacji zarówno między działami jak i między systemami informatycznymi. W trakcie szkolenia prowadzący wskaże przykładowe pozycje kosztowe dla których metodyka wykorzystania danych historycznych może wiązać się z ryzykiem powstania błędów w całościowym budżecie.
Celem optymalizacji wykorzystania danych historycznych wyodrębnione zostaną kluczowe wskaźniki, które należy uwzględnić podczas tworzenia planu odgórnego dla całego przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu przy korzystaniu ze wskaźników jest zbalansowanie wskaźników podstawowych takich jak inflacja ze wskaźnikami specyficznymi dla branż (np. długoterminowa prognoza pogody dla firmy zajmującej się przetwórstwem owoców).
Posiadając usystematyzowane dane wraz z listą wskaźników, które mogą zostać wykorzystane do ich modyfikacji zaprezentowany zostanie pierwszy budżet podlegający dalszej modyfikacji. W trakcie szkolenia wskazany zostanie moment, w którym warto zapisać budżet po raz pierwszy celem późniejszego uzyskania zestawienia budżetu statystycznego z rzeczywistym wykonaniem.
Na kopii pierwszego budżetu zostaną wprowadzone korekty. Jednym z najistotniejszych elementów prowadzenia takich zmian jest prawidłowy rozkład danych przy założeniu uzupełniania odgórnego, bądź właściwa i usystematyzowana agregacja danych zbieranych od poszczególnych kierowników. Na szkoleniu zaprezentowane zostaną skuteczne metody rozkładu kosztów w czasie dla nowych pozycji budżetowych, które wcześniej nie były planowane przez danego kierownika.
Szkolenie będzie prowadzone poprzez wykorzystanie Case Study, które w uproszczeniu prezentuje poniższy schemat zadań.
AGENDA W PUNKTACH
ADRESACI SZKOLENIA
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do pracowników zaangażowanych w proces kreowania budżetu przedsiębiorstwa. Na szkolenie zapraszamy w szczególności osoby posiadające wiedzę o budżetowaniu, będące zainteresowane rozwojem oraz szerszym spojrzeniem na temat poprzez pryzmat doświadczeń innych przedsiębiorstw. Jeżeli Twoje stanowisko lub zakres obowiązków jest zbieżny z poniższą listą to szkolenie jest właśnie dla Ciebie.
METODYKA PROWADZENIA SZKOLENIA
W trakcie szkolenia pojawi się zarówno część wykładowa, w ramach której opisane zostaną teoretyczne aspekty metodyki tworzenia budżetu, jak i część interaktywna podczas której uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w ćwiczeniach mających na celu wskazanie kluczowych problemów pojawiających się podczas procesu przygotowania budżetu, takich jak np. motywacja kierowników do przesyłania uzupełnionych arkuszy w określonym czasie. W trakcie szkolenia uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnej debaty, której celem będzie wzajemne wymienienie się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami jakie dotychczas zebrali.
CELE SZKOLENIA
Oczekują Państwo dalszych informacji? Prosimy o kontakt.